Planujesz importować towary z Chin? A może chcesz wysyłać swoje produkty do Malezji, USA lub Australii? W obu przypadkach, aby transakcja była legalna, niezbędny będzie Ci numer EORI. Jeśli nie posiadasz numeru EORI, import i eksport towarów będzie nielegalny i niemożliwy. Importowane lub eksportowane towary zostaną zatrzymane przez Urząd Celny, a Ty narazisz się na opóźnienie w dostawie, a tym samym na koszty.

Czym jest numer EORI?

Numer EORI, czyli Economic Operator Registration and Identification, to unikalny kod rejestracyjny służący do śledzenia i rejestrowania informacji celnych w obrębie Unii Europejskiej. Jest on niezbędny dla każdego przedsiębiorcy, który planuje importować lub eksportować swoje towary poza Unię Europejską. Co ważne, o nadanie numeru EORI musisz się starać jeszcze przed pierwszą transakcją. Bez niego Twój towar nie przejdzie odprawy celnej.

Jak wygląda numer EORI?

Numer EORI zawsze składa się z szeregu cyfr oraz kodu kraju, w którym firma została zarejestrowana. W Polsce to połączenie numeru NIP lub REGON wraz z pięcioma zerami.

Przykładowy numer EORI: PL851141253800000

Przypominamy, że jeśli prowadzisz swoją działalność tylko w obrębie Wspólnoty lub kupujesz i sprzedajesz swoje towary poza UE jako osoba fizyczna, nie będziesz potrzebować numeru EORI.

Jak uzyskać numer EORI?

Rejestracja to jednorazowy proces. Uzyskanie numeru EORI jest bezpłatne, a jego nadanie trwa zazwyczaj jeden dzień.
Aby uzyskać numer EORI należy założyć konto, wypełnić i przesłać wniosek na stronie puesc.mf.gov.pl. Można również złożyć wniosek w wersji papierowej we wszystkich jednostkach administracji celnej.

Należy pamiętać, aby do wniosku dołączyć niezbędne dokumenty, takie jak odpis z rejestru KRS/EIDG, NIP, REGON oraz tłumaczenie dokumentów sporządzonych w wymaganym języku. Jeżeli do wniosku nie zostaną dołączone wymagane dokumenty, uzyskany numer EORI będzie miał charakter tymczasowy, którego ważność minie po 30 dniach.

Możesz stracić numer EORI, jeśli urząd stwierdzi, że podane przez Ciebie dane są nieprawdziwe lub przedstawisz fałszywe dokumenty. Dlatego wypełniając wniosek uważaj aby nie popełnić błędów i nie mieć z tego tytułu dodatkowych problemów.