Jeśli jesteś przedsiębiorcą prowadzącym sprzedaż online i dostarczającym produkty do Hiszpanii, koniecznie musisz być świadomy specyficznych regulacji dotyczących opakowań obowiązujących w tym kraju. Wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej opakowań spowodowało, że każdy kraj członkowski musiał dostosować się do nowych wymogów. Kraje członkowskie wprowadzają przepisy dotyczące opakowań do swoich systemów prawnych. Hiszpania, jako członek Unii Europejskiej, nie jest wyjątkiem. Posiada w tym zakresie kilka unikalnych przepisów, które każdy sprzedawca powinien znać.

e-commerce opakowania w hiszpanii

Najważniejsze informacje na temat ecoembes w Hiszpanii

Licencjonowanie opakowań: Niezależnie od tego, czy prowadzisz lokalny biznes, czy też jesteś zagranicznym sprzedawcą, który dostarcza produkty opakowane klientom w Hiszpanii, musisz posiadać licencję na wprowadzanie opakowań w tym kraju. Ten przepis dotyczy zarówno sprzedawców korzystających z platformy Amazon FBA, jaki tych prowadzących własne sklepy internetowe.

Zmiany w systemie "Zielonego Punktu": Kiedyś, symbol "Zielonego Punktu" był obowiązkowy na opakowaniach w wielu krajach europejskich, w tym także w Hiszpanii. Jednakże od1 stycznia 2023 roku obowiązek ten został zniesiony, choć nadal istnieje możliwość dobrowolnego jego stosowania.

ecoembes opakowania w Hiszpanii

Wysokie opłaty za licencję: Warto zaznaczyć, że opłaty za recykling w Hiszpanii są stosunkowo wysokie w porównaniu z innymi krajami, dlatego przedsiębiorcy dostarczający produkty do tego kraju powinni uwzględnić te koszty w swoich planach biznesowych.

Specjalne wymogi dla szkła: Jeśli twój produkt jest wysyłany w szkle, musisz pamiętać o dodatkowych obowiązkach. Sprzedawcy muszą zarejestrować się w dwóch odrębnych systemach recyklingu, co może wymagać dodatkowego nakładu czasu i środków.

Nowe wymogi z września 2023: Warto również zwrócić uwagę na nowe przepisy wprowadzone we wrześniu 2023roku. Zgodnie z nimi, firmy nieposiadające siedziby w Hiszpanii oraz hiszpańskiego numeru NIF nie mogą uzyskać licencji na opakowania. By spełnić ten obowiązek konieczne jest posiadanie przedstawiciela w Hiszpanii lub podjęcie innych odpowiednich kroków celem spełnienia wymogu jakim jest rejestracja opakowań w Hiszpanii.

Hiszpania walczy z plastikiem: od 1 stycznia 2023 roku w Hiszpanii wprowadzono nową, przyjazną dla środowiska, ale niej dla przedsiębiorców regulację dotyczącą opakowań jednorazowych. Jest to opłata ekologiczna za opakowania jednorazowe zawierające tworzywa sztuczne. Teraz za każdy kilogram wyprodukowanych lub nabytych tworzyw sztucznych nie nadających się do ponownego użycia, trzeba uiścić opłatę w wysokości 0,45 euro.

Co to jest numer NIF i do czego jest potrzebny?

Do przeprowadzania transakcji podatkowych w Hiszpanii wymagany jest numer NIF oraz elektroniczny certyfikat z tym numerem.

Przedstawiciel musi zgłaszać informacje do systemu recyklingowego i rejestru producentów, co stanowi dodatkowy obowiązek dla firm działających na rynku hiszpańskim.

NIF, czyli hiszpański numer podatkowy, jest niezbędny dla wszystkich firm prowadzących działalność lub sprzedaż w Hiszpanii, dlatego konieczne jest jego uzyskanie, jeśli planujesz sprzedaż w tym kraju.

rejestracja opakowań w Hiszpanii

Co konieczność rejestracji opakowań w Hiszpanii oznacza dla Ciebie?

Obowiązek rejestracji opakowań w Hiszpanii jest częścią szerszej strategii mającej na celu ograniczenie ilości odpadów i promowanie zrównoważonego gospodarowania surowcami. Materiały opakowaniowe, w tym opakowania tekturowe w związku z rosnącą popularnością e-commerce stały się dużym problemem dla krajów odpowiedzialnych za zagospodarowanie i przetwarzanie odpadów. Recykling opakowań to obowiązek, za który trzeba zapłacić, stąd wprowadzenie nowego podatku w Hiszpanii.

Jeżeli prowadzisz działalność handlową w tym kraju lub planujesz rozszerzyć swój biznes o ten rynek, nie możesz przejść obojętnie wobec tych regulacji. Zalecamy znalezienie przedstawiciela w Hiszpanii, uzyskanie numeru NIF oraz regularne zgłaszanie ilości opakowań trafiających na rynek. Dzięki temu unikniesz problemów prawnych i finansowych związanych z niezgodnością z hiszpańskimi przepisami dotyczącymi opakowań i recyklingu.