Branża e-commerce jest niesamowicie dynamicznym środowiskiem, przez co niezbędne jest nieustanne dopasowywanie modelu sprzedażowego do potrzeb rynku. Audyt, czyli szczegółowa analiza metryk i wyników konta, może stać się kluczowym punktem przy rozwoju sprzedaży na internetowych platformach. To nie tylko rutynowe sprawdzenie, lecz także szereg korzyści, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność Twojego biznesu. Dzięki eksperckiej, szczegółowej wiedzy od lat prowadzimy analizy dla naszych klientów, przez co możemy maksymalizować ich dochody. Przyjrzyjmy się naszemu procesowi audytu. 

Analiza Wyglądu Listingów i Katalogu

Audyt konta zaczynamy od analizy wybranych ofert oraz wyglądu listingu z punktu widzenia potencjalnego kupującego. Często to prezentacja produktu na platformach zakupowych stoi na przeszkodzie do osiągania satysfakcjonujących wyników, szczególnie gdy brakuje jej odpowiedniej atrakcyjności i zgodności z oczekiwaniami klientów. Optymalizacja oferty, precyzyjny dobór słów kluczowych oraz stworzenie schludnej i interesującej galerii stają się kluczowymi elementami sukcesu. Przeprowadzenie audytu pozwala dostrzec wszelkie niedoskonałości w prezentowanych ofertach, co daje możliwość skutecznych poprawek i zwiększenia konwersji. 

Bardzo ważne jest przeanalizowanie katalogu oraz dobranego do niego modelu logistycznego. Przede wszystkim kluczowe dla nas jest kompleksowe zrozumienie działań na koncie, więc nie ograniczamy się do głównego rynku sprzedaży (jeśli istnieją inne). Taki wgląd pozwala nam zrozumieć sprzedawcę i jego potrzeby oraz dostosować indywidualny zakres pomocy i strategię sprzedażową. 

Dodatkowo skupiamy się na przestrzeganiu norm prawnych na koncie. Szczególną uwagę przykładamy do takich aspektów, jak podejrzenia naruszenia własności intelektualnej, zasad dotyczących produktów zastrzeżonych, wymagań prawnych, zdrowia konta i bezpieczeństwa produktów. W przypadku stwierdzenia przez Amazon naruszenia polityki produktowej sklep zostaje zobowiązany do natychmiastowego zajęcia się sprawą i udzielenia wyjaśnień. Jeśli sprzedawca nie spełni tych warunków, grozi mu usunięcie danego listingu, a nawet zablokowanie konta sprzedażowego. 

Metryki

Analiza metryk Account Health, takie jak Cancelation Rate czy Late Shipment Rate, jest kluczowym elementem nie tylko utrzymania, lecz i zwiększania wyników sprzedażowych. W tym kontekście, szczególnie istotne jest zrozumienie, że otrzymanie BuyBox’ów na platformie e-commerce, takiej jak Amazon, jest ściśle związane z Account Health. Bez wątpienia, zaniedbanie monitorowania tych kluczowych wskaźników może skutkować drastycznymi konsekwencjami, włączając w to nawet blokadę modelu FBM, co oznacza poważne ograniczenia w prowadzeniu działalności na platformie. 

Warto podkreślić, że Amazon zawsze stawia klientów na pierwszym miejscu, co sprawia, że profesjonalizm sprzedawcy w customer service ma kluczowe znaczenie. W trakcie audytu konta na Amazonie niezwykle istotne jest zawsze skupiać uwagę na wskaźniki obsługi klienta, które są wyznacznikiem jakości relacji sprzedawcy z kupującymi. Trzy kluczowe metryki to: 

Feedback Rating – wskaźnik, który odzwierciedla ogólną ocenę sprzedawcy na podstawie opinii klientów. Skala ocen waha się od 0 do 5, gdzie 5 to najwyższa ocena. Monitoring tej metryki pozwala utrzymać wysoki poziom usług i zbudować pozytywny wizerunek w oczach klientów. 

Customer Response Time – czas, jaki upływa od otrzymania wiadomości od klienta do udzielenia odpowiedzi. Należy zadbać, aby ten czas nie przekraczał 24 godzin – szybka odpowiedź wpływa pozytywnie na doświadczenie klienta i stan zdrowia konta 

Feedback Count – informuje nas o liczbie klientów, którzy udzielili opinii. Im większa liczba, tym bardziej sprzedawca wzbudza zaufanie klientów. Regularne monitorowanie tej metryki pozwala na śledzenie tendencji i szybkie reagowanie na ewentualne problemy. 

Działanie na tych trzech płaszczyznach obsługi klienta stanowi kluczowy element utrzymania pozytywnego wizerunku sprzedawcy na platformie Amazon. Wysokie oceny, szybkie odpowiedzi i aktywna interakcja z klientami przekładają się nie tylko na pozytywne relacje, ale także na zwiększoną szansę na zdobycie BuyBox. 

Marketing

Warto również podkreślić znaczenie audytu marketingowego, który skupia się na analizie działań marketingowych na koncie oraz osiągniętych wynikach sprzedażowych w ramach kampanii. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, które elementy kampanii przyniosły największy zwrot z inwestycji i co jest kluczowe dla skutecznej optymalizacji działań w perspektywie przyszłych przedsięwzięć marketingowych. Ten krok staje się niezbędny przy planowaniu przyszłych budżetów i strategii, umożliwiając jednocześnie maksymalizację dochodów.  

Efekty Audytu

Audyt konta na Amazon to nie tylko analiza, lecz także kluczowy krok w kierunku opracowania planu, który napędzi skuteczność sprzedaży. Otwiera drzwi do efektywnej organizacji, pozwalając zidentyfikować obszary do optymalizacji i skonstruować strategię skrojoną na miarę potrzeb rynku. Badanie efektywności dotychczasowych działań marketingowych pozwala na wybór tych metod, które przynoszą najlepsze rezultaty, co z kolei zwiększa zwrot z inwestycji. Wspiera proces budowania marki poprzez identyfikację obszarów wymagających wzmocnienia, dzięki czemu zwiększa rozpoznawalność i zaufanie potencjalnych klientów. Zindywidualizowane podejście do analizy konta pozwala na implementację skutecznych rozwiązań, co ostatecznie przekłada się na imponujące wyniki sprzedażowe. 

Oprócz natychmiastowych korzyści zauważamy długotrwałe zalety skorzystania z audytu. Efektywne kroki podejmowane w jego rezultacie wpływają trwale na poprawę wyników sprzedażowych, co stanowi solidny fundament dla rozwoju biznesu. Systematyczne badania pozwalają na wcześniejsze wykrywanie i eliminację potencjalnych zagrożeń, zabezpieczając przed ewentualnymi konsekwencjami. Identyfikacja obszarów do doskonalenia umożliwia wprowadzenie kompleksowych rozwiązań usprawniających proces sprzedaży. Długofalowe korzyści obejmują także optymalizację działań reklamowych i logistycznych, co skutkuje efektywniejszym zarządzaniem zasobami. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat audytu? Kliknij tutaj.

Jeśli szukasz sposobu na podniesienie efektywności swojej sprzedaży online, zapraszamy do skorzystania z naszego profesjonalnego audytu na platformie Amazon. Nasz doświadczony zespół ekspertów przyjrzy się Twojemu kontu z szerokiej perspektywy, identyfikując obszary do poprawy i opracowując spersonalizowane strategie dostosowane do potrzeb Twojego biznesu.  Skontaktuj się!