Czy kiedykolwiek rozważałeś możliwość sprzedaży swoich produktów na platformie Amazon? To nie tylko dominujący pod względem wielkości, ale również najbardziej rozpoznawalny marketplace. W 2022 roku osiągnął imponujące 514 miliardów dolarów przychodów netto ze sprzedaży na całym świecie, co jednoznacznie potwierdza jego globalną dominację. Jego ogromna popularność otwiera drzwi przed przedsiębiorcami, umożliwiając bezpieczne wystawianie produktów oraz dostęp do konsumentów na całym świecie. Sprzedaż na Amazonie to nie tylko sposobność do rozwoju biznesu, ale także efektywny sposób na maksymalizację zysków. Warto dokładniej przyjrzeć się głównym zaletom tej wiodącej platformy.

Amazon - co musisz o nim wiedzieć?

Amazon to platforma założona przez Jeffa Bezosa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszy się największą popularnością. Niemniej jednak Amazon rozwija się także na zagranicznych rynkach, a w tym w Europie Zachodniej. Platforma sukcesywnie powiększa swoje zasięgi i popularność, oferując niezliczoną ilość produktów w każdej możliwej kategorii. Obecnie jest dostępnych pięć europejskich wersji, czyli:

  • Amazon.de – wersja niemiecka
  • Amazon.co.uk – wersja brytyjska
  • Amazon.it – wersja włoska
  • Amazon.es – wersja hiszpańska
  • Amazon.fr – wersja francuska
Platforma sukcesywnie powiększa swoje zasięgi i popularność, oferując niezliczoną ilość produktów w każdej możliwej kategorii. Od pewnego czasu na niemieckim rynku jest najpopularniejszym miejscem do wyszukiwania produktów.

Ogromny Zasięg i Dostęp do Bazy Klientów

Amazon zapewnia ogromny zasięg, co oznacza dostęp do szerokiej bazy klientów obejmującej 310 milionów użytkowników na całym świecie. Jest to idealne miejsce dla przedsiębiorców, którzy chcą przyspieszyć wzrost sprzedaży, docierając do szerokiego grona potencjalnych kupujących. Zaufanie do Amazona wynika z łatwości zakupów, recenzji produktów i skutecznej obsługi klienta. Około 28% zakupów na Amazon jest finalizowanych w ciągu zaledwie trzech minut, co potwierdza efektywność i wygodę korzystania z tej platformy zakupowej.

Program Fulfillment by Amazon (FBA)

Dzięki modelowi FBA, sprzedawcy mogą przechowywać produkty w magazynach Amazona, pozostawiając obsługę zamówień, dostawę i obsługę klienta platformie. To nie tylko oszczędza czas, ale także eliminuje trudności związane z zarządzaniem własnym magazynem, zwrotami zamówień oraz środków. Więcej na temat zalet tego programu przeczytasz tutaj.

Amazon Prime

Inwestycje w logistykę, zwłaszcza w FBA, pozwalają Amazonowi oferować szybką dostawę, w tym możliwość dostarczenia zamówienia w ciągu jednego dnia lub kilku godzin. Produkty uczestniczące w programie FBA mogą kwalifikować się do bezpłatnej dostawy dwudniowej dla członków Amazon Prime. Program jest na tyle popularny i efektywny, że może się poszczycić bazą członków liczącą ponad 100 milionów osób na całym świecie.

System Rekomendacji i Narzędzia Promocyjne

System rekomendacji Amazon zwiększa widoczność produktów poprzez sugestie oparte na wcześniejszych zakupach klientów. Platforma oferuje także różnorodne narzędzia promocyjne, takie jak kampanie reklamowe, kody rabatowe i promocje, umożliwiając sprzedawcom zwiększenie widoczności produktów i przyciągnięcie nowych klientów.

Idealna platforma do rozpoczęcia przygody E-commerce

Amazon pozwala w łatwy sposób na organizację katalogu i sprzedaży, nawet bez wcześniejszego doświadczenia w handlu internetowym. Około 60% sprzedaży pochodzi z produktów oferowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa, co podkreśla rolę platformy jako wsparcie dla rozwoju mniejszych firm. Na Amazon działa ich prawie 2 miliony. Jeśli dalej się zastanawiasz nad rozszerzeniem sprzedaży o nowe kanały, Amazon może stanowić doskonałą platformę dla takiej ekspansji.

Szeroki asortyment

Niezależnie od produktu, który sprzedajesz, istnieje bardzo duża szansa, że Amazon ma dla Ciebie idealną kategorię produktową. Dzięki umieszczaniu w nich produktów możesz zwiększać zasięgi i pozycjonować się w bestsellerach. Niewiele rzeczy (jak np. pełnowymiarowe domy czy samochody) jest niedopuszczanych do sprzedaży, więc nawet jeśli oferujesz bardzo oryginalne produkty - Amazon to miejsce dla Ciebie. Platforma stanowi dla 75% kupujących główny sposób na odkrywanie nowych produktów i marek, co więcej 52% kupujących na Amazon jest bardziej skłonnych do zakupu od nieznanych marek. Takie podejście konsumentów znacznie zwiększa możliwości sprzedażowe, nawet dla osób zaczynających przygodę z e-commerce.

Czy małe firmy mają szansę się wybić?

Sprzedaż na Amazon, tak jak na każdej innej platformie, ma swoje wady i zalety, z których warto zdawać sobie sprawę przed rozpoczęciem sprzedaży. Mniejsze firmy często zadają sobie pytanie, czy warto zacząć sprzedawać na tak dużej platformie?

Kluczem do osiągnięcia sukcesu i generowania zysków jest długoterminowa oraz dobrze przemyślana strategia, a także wysokiej jakości produkty.

Jeśli sprzedawca zdecyduje się na sprzedaż produktów produkcji hurtowej, czyli takich, które mogą być już oferowane przez innych sprzedawców, będzie musiał konkurować o BuyBox. Oznacza to, że kiedy wielu sprzedawców wystawia ten sam przedmiot, to algorytm Amazon decyduje, który sprzedawca wyświetli się klientowi w pierwszej kolejności. Więcej o tematcie BuyBox pisaliśmy w naszym artykule: Jak wygrać BuyBox?

Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest prowizja. Na Amazon sprzedawcy płacą procent od każdej sprzedaży, co oznacza, że marża musi być obliczona w taki sposób, aby zapewniała największy zysk. Prowizja waha się pomiędzy 8 % a 15 % w zależności od kategorii produktu. Dodatkowo, posiadanie konta, w ramach którego masz możliwość sprzedaży nieograniczonej ilości produktów, to koszt 39 euro miesięcznie plus VAT. Amazon posiada także minimalną opłatę za sprzedaż, która wynosi około 30 centów za sztukę.

Podsumowując, sprzedaż na platformie Amazon to nie tylko strategia biznesowa, ale również kluczowy krok w kierunku osiągnięcia międzynarodowego sukcesu. Perspektywa rozwoju, globalny zasięg i zaufanie klientów to tylko kilka z aspektów, które umożliwią zwiększenie sprzedaży. Dla przedsiębiorców, którzy wahają się nad kolejnym krokiem, to idealny moment, aby rozważyć sprzedaż na platformie Amazon. Skontaktuj się z nami, a nasz doświadczony zespół nie tylko zapewni Ci profesjonalną konsultację, ale także przedstawi konkretny plan działania, który pomoże Ci rozwinąć Twój biznes i sięgnąć po nowe możliwości.